Deadmau5

Kanada’nın Toronto şehrinden 2007 senesinin en iyi çıkışını gerçekleştiren Joe Zimmerman yani Deadmau5 (dead mouse) Progressive House/Minimal Trance ve Techno yelpazesinde geliştirdiği prodüksiyon yetenek ve teknikleri sayesinde adından sıkça söz ettirdi. Toplamda çıkardığı onu aşkın EP ile olarak Pete Tong’un haftalık radyo programında yer verdiği Deadmau5, ‘Faxing Berlin’ ile çıkışını Mau5trap Recordings etiketiyle gerçekleştirdi.

2007 tarihli en az onbeş karma albümde yer alan Deadmau5, Beatport online satışlarda da inanılmaz bir grafik yakalarken onlarca ismin ilk on parçası arasında yer aldı. Çok geçmeden Tiesto, Armin Van Buuren gibi isimlerce yılın en dikkat çeken prodüktörü olarak açıklanan Deadmau5 bir sene önce kazara bilgisayarına giren fareden ilham alarak yarattığı müzik kişiliği ile prodüksiyon yeteneği ile dans müziğine hatrı sayılır bir dinamizm getirdi. Minimal trance’den, electroya uzanan prodüksiyonları Azuli, Play Digital, Nettwerk gibi şirketlerden çıkarken yaptığı remix çalışmaları büyük isimlerin listelerinde yeraldı. Pete Tong, John Acquaviva, Chris Lake, Sebastien Leger, Nic Fanciulli, WOW, Donald Glaude gibi isimlerin desteğini arkasına alarak ilerleyen Deadmau5 şimdilerde kendi plak şirketleri Xfer ve Mau5trap için çalışmalarını sürdürüyor.

Halcyon441 ve 24twentyfour gibi yan projelerle üretimi sürdürürken, yılın en yenilikçi ve dinamik parçalarını barındıran ilk albümüde yıl sonunda piayasaya çıkacak.