Kruder & Dorfmeister soundsystem

Viyana sahnesinin belkide en büyük iki prodüktörü olan Peter Kruder ve Richard Dorfmeister’ın 1993 yılında hayat verdikleri Kruder & Dorfmeister, downbeat,
acid jazz ve dub türlerini ‘viennese’ hissiyatıyla yorumlayarak, alanında tek olma özelliğini taşıyor.

Eşsiz stilleri ‘beutekunst’ öğelerini barındırırken funk, dub, reggea, ambient, fusion ve dope beats etkileşimlidir.

‘High Noon’, G-Stoned’dan çıkarken, Gilles Peterson efsanevi radyo programı ‘Worldwide-Show’ da, E.P.’nin  çıktığı haftadan itibaren, sürekli yeraldı.Yarattığı etki özellikle kendi sahnelerine çok güvenen İngilizleri bile şaşkına çevirirken birçok karma albüm ikiliye yer verdi.Tosca projesi ile önemli yol kateden Richard Dorfmeister ikilinin önünün açılmasında büyük rol oynarken Ninja Tunes, Compost gibi şirketlerle de yakınlığı arttırdılar. Bomb the bass, Bones Thugs & Harmony, Alex Reece, United Future Organisation, Rockers Hifi, Lamb, Roni Size, Depeche Mode gibi kalburüstü sanatçılarla remix çalışmaları için kolları sıvayan Viyanalı ikili loungcore-dub türevinin yaratıcısı olarak literatüre geçti.

Avrupa ve A.B.D turları sonrasında K7’nin ünlü karma albüm serisi DJ Kicks için anlaştılar.Albümün başarısı ikilinin marka haline gelmiş tınısını tüm dünyaya yayarken, K&D,  DJ set ve konser programları ile dünyayı turluyordu. RockersHifi, Fila Brazilia, Howie B., DJ Shadow, the Wordsound Collective, Coldcut ve Thievery Corporation gibi önemli isimler ile stüdyo partnerliğine de giren topluluk Tosca projesininde başarısı ile global bir üne kavuştu.

Canlı performanslarında sahneye üç mc ve ünlü video sanatçısı Fritz Fitzke eşliğinde çıkan topluluk dünya müziğini, parçası oldukları Viyana ekolünün müzik anlayışı ile sentezlerken, tescilli Kruder & Dorfmeister prodüksiyonlarını da dinleyicilerine aktarıyor.